
Вперше в історії штучний інтелект допоміг ученим розшифрувати слово на давньому сувої, похованому під попелом виверження Везувію у 79 році н. е. Прорив здійснили двоє молодих дослідників — Люк Фарритор з Університету Небраски-Лінкольна та Юсеф Надер з Вільного університету Берліна. Їм вдалося витягти слово “πορϕυρας” (пурпурний), яке, ймовірно, пов’язане із символікою влади та багатства у Стародавньому Римі.
Цей успіх став можливим завдяки проєкту Vesuvius Challenge, який у березні запустили вчені з Університету Кентуккі. Дослідники використали тисячі рентгенівських знімків обвуглених сувоїв, знайдених у вісімнадцятому столітті на віллі, що, ймовірно, належала тестю Юлія Цезаря — Луцію Кальпурнію Пізо Цезоніну.
Обидва студенти застосували унікальні методи машинного навчання. Фарритор навчив ІІ розпізнавати “тріщини” — сліди чорнил, що залишилися на сувої. Надер зосередився на пошуку закономірностей, схожих на літери. Їхня робота довела: сучасні технології здатні “читати” тексти, які століттями вважалися втраченими.
Тепер на кону головний приз конкурсу — 700 тисяч доларів, який отримає той, хто зможе розшифрувати щонайменше чотири фрагменти тексту. Якщо це вдасться, людство вперше зазирне у думки філософів і письменників Стародавнього Риму, замуровані в попелі майже дві тисячі років тому.